Draivinga sacensības

”Draivings” no angļu "to drive" – vadīt. „Zirgu draivings” – zirgu pajūgu vadīšana

Foto

Draivings ir viena no senākajām zirgu sporta disciplīnām; tajā nav jātnieku, bet ir vadītāji, kas atrodas viena, divu vai četru zirgu vilktā transporta līdzeklī. Mūsdienās, kad mehāniskie transporta līdzekļi ir izkonkurējuši zirgus kā primāros pārvietošanās palīgus, draivings ir kļuvis par strauji attīstītu sporta disciplīnu un kopš 1970. gadā draivings kļuva par FEI disciplīnu. Pasaules čempionāti zirgu draivingā notiek katru gadu – pāru skaitļu gados - divu un četru zirgu vilktā transporta līdzeklī, bet nepāra – viena un trīs zirgu pajūgiem

Mūsdienu klasiskais draivings izveidojas Eiropā. Pajūgu iejūgšanas veids atšķiras no no latgaliešu tradicionālā (kurš ir līdzīgs krievu) – tajā nav loka un var būt arī bez sakām. Draivingam ir trīs fāzes: iejāde, maratons un šķēršļu draivings. Kopējais sacensību rezultāts tiek noteikts, saskaitot kopā trijās fāzēs iegūto soda punktu skaitu.

Iejāde

Foto

Iejāde, vai Sacensības A –zirgu pajūgā noteiktā secībā veicamo obligātu figūru kopums ar burtiem iezīmētā arēnā (100 x 40 m lielā laukumā). Laukuma klājums parasti ir zālājs, taču var būt arī pēc īpašas tehnoloģijas veidot skaidu segums. Solīdi un svinīgi apģērbti draivers un grums, eleganti saposti zirgi, speciāls nospodrināts ekipējums veido svētku noskaņojumu uz laukuma.

Draivers vada zirgus. Viņam jāveic speciāls tests, kurš ir domāts tieši zirgu pajūgiem. Kustības ietver sevī ātruma un gaitu pārejas, dažāda lieluma apļus un apstāšanās. Draivinga iejādes testos nav auļošanas. Draivēram rokās ir tikai groži un pātags. Grums visu laiku atrodas ekipāžā, bet nepalīdz draiveram ne ar vārdiem, ne ar žestiem – tikai palīdz pagriezienos noturēt līdzsvaru.

Tiek vērtēts manevru izpildījums, zirgu paklausība, impulss un korekta pozīcija.

Maratons

Foto

Maratons – iespaidīgākā draivinga fāze – Sacensības B, kas ietver sevī maksimāli 22 km garu maršrutu, kas sastāv no trim posmiem ar dabiskiem apgrūtinājumiem: meža vai lauku celiņi, pagriezieniem, ūdens šķēršļiem, stāviem pakalniem, labirintiem. Tādu šķēršļu var būt no sešiem līdz astoņiem. Uzvar tas, kurš noiet visu distanci ātrāk.

Maratona fāzes mērķis ir pārbaudīt zirgu izturību un novērtēt jātnieka kontroli pār zirga ātrumu.

Šķēršļu draivings

Foto

Trešā sacensību sastāvdaļa – Sacensības C vai Šķēršļu draivings – notiek laukumā, kura izmēri ir 120 x 70 metri ar klājumu līdzīgu iejādes sacensībām. Uz laukuma tiek izvietoti ap 20 konusiem ar mazām bumbiņām virsū. Pajūga vadītājiem ir precīzi jāizvada pajūgs pa šauru taciņu ar izliektu trajektoriju (serpantīns, „tiltiņi”, aploki u.c.), kuru iezīmē konusi tā, lai neaizskartu konusus un nenogāztu no tiem bumbiņas. Konusi izvietoti aptuveni 10 – 30 cm attāluma no riteņiem un līdz ar to vietas manevriem ir pietiekami maz. Ņēmot vērā, ka maršrutu jāveic „uz ātrumu” un zirgam drīkst pāriet uz auļošanu – uzdevums ir diezgan sarežģīts.

Šķēršļu draivings mērķis ir pārbaudīt zirgu paklausību un kondīciju pēc maratona fāzes.

Tautas draivings

Foto

ZĪA „Latgales rikšotājs” skatītājiem piedāvā sacensības tautas draivingā, kuru mērķis nav precīzi pieturēties klasiskā draivinga disciplīnām un pamatnostādnēm, bet, izmantot vietējas dabas un tradīciju īpatnības, tradicionālo latgaliešu zirgu aprīkojumu un ratus (držkas) vasarā, bet ragavas ziemā. Tautas draivinga sacensību rīkošana padara šo zirgu sporta veidu demokrātiskāku, pieejamu un izprotamu vietējiem iedzīvotājiem (gan kā skatītājiem, tā arī dalībniekiem). Pateicoties z/s „Rudo kumeļu pauguri” saimniekiem – īstiem zirgu audzēšanas entuziastiem, 2010.g. vasarā šādas sacensības Kaunatas pagastā notika jau sesto reizi. Viena no mūsu sacensību programmām – bērnu draivings ar ponijiem.