Viedokļi

Par amerikāņiem, krieviem, frančiem un latgaļiem Dagdā, 28.07.2012.

Vārda došanas svētki ponijai - Sandra Brokāne, Kaunatas vidusskolas direktore, 23.11.2011.

Mazi dalībnieki, lieli prieki - Margarita Ignatjeva, 04.09.2011.

Pēc sapņu makoņiem zirga mugurā... - Stašuļu ģimene, 04.09.2011.

Par amerikāņiem, krieviem, frančiem un latgaļiem Dagdā, 28.07.2012.

Foto

Latgales rikšotāju tradīcijas turpina dzīvot neskatoties uz lietusgāzēm, karstumu, krīzi un citiem objektīviem un arī subjektīviem šķēršļiem! Par to zina ne tikai latgalieši, bet arī rikšotāju cienītāji no citiem Latvijas novadiem un Lietuvas ar saviem „amerikāņiem, krieviem, frančiem un latgaļiem”. Tieši tāpēc uz Dagdas muižas hipodromu sabrauca 18 dalībnieki, lai mērotos spēkiem un dalītos ar pieredzi. Rikšošanas sacensības, kuras biedrība „Latgales rikšotājs” rīkoja ar Dagdas novada domes un vairāku mecenātu atbalstu ir ļoti demokrātiskas. Tajās bija iespēja uzstāties gan meistariem, gan amatieriem. Jaunākajai dalībniecei - Līvai Vitenbergai - jātniecei no Koknese ir tikai 12 gadi, bet vispieredzējošākais no braucējiem - 81 gadu vecs Jonas Zakšauskas no Lietuvas. Arī zirgiem vecuma robežas bija atbilstošas no 2 gadiem līdz pat 27 (amerikāņu rikšotāja Jenneli)!

Visi dalībnieki ir pelnījuši vissiltākus vārdus, taču īpašu uzslavu gribas teikt Marekam Brokānam, kurš ar savu DLOT Tomma (Franču rikšotājs FR) kārtējo reizi palika nepārspējams.

Skatītāji ar patiesu prieku vēroja šīs aizraujošas, nekomercializētas un tieši tāpēc pozitīvu emociju pilnas sacensības. Skaisti zirgi un azartiski braucēji nevarēja nevienu atstāt vienaldzīgu šajā saulainajā (nu ļoti saulaināja dienā) dienā. Pat negaiss, kas iepriekšējā dienā plosījās Dagdā un nopietni pabojāja skrējceļu, neizjauca iecerēto. Sacensību „saimnieks” Anatols Viškurs ar savu komandu var būt gandarīts par padarīto darbu un sākt jau domāt par ziemas tūri.

uz Viedokļi


Vārda došanas svētki ponijai

Foto

Novembra beigās z/s „Rudo kumeļu pauguri” pulcēja pie sevis 32 Kaunatas vidusskolas skolēnus, kuri piedalījās saimniecības izsludinātajā konkursā par vārda izvēli mazajai poniju meitenei, kura pateicoties Jeļenas, Kristīnes un Ivara Stašuļu lielajai mīlestībai pret zirgiem, nonāca viņu gādīgajās rokās.

Starp daudzajiem piedāvātajiem, tika izvēlēts vārds Deizija, kuru ponijai izdomāja Kaunatas vidusskolas 5.a klases skolniece Anastasija Čonka.

Pasākuma laikā skolēniem bija dota brīnišķīga iespēja iepazīties ar mazajiem ponijiem, lielajiem zirgiem un citiem zemnieku saimniecības iemītniekiem. Daudzi no viņiem šādus dzīvniekus tik tuvu redzēja pirmo reizi. Lai arī pakalnos pūta rudenīgi drēgni vēji, apkārt skanēja bērnu smiekli, sajūsmas saucieni un valdīja jauka noskaņa. Kā jau īstā vārda dienā, ciemiņi tika cienāti ar siltu tēju un pīrādziņiem, bet drosmīgākie vārēja nogaršot ķēves pienu - kumisu.

Patiess prieks, ka tepat Kaunatas pagastā ir tik jauka vieta, atsaucīgi cilvēki, kuri dzīvo saskaņā ar dabu un ir gatavi savā mīlestībā dalīties ar citiem. Domāju kā daudzi skolēni atbraukuši no šī pasākuma, vēlēsies šeit atgriezties kopā ar vecākiem un draugiem.

Paldies par jauko pasākumu projekta "Mazi dalībnieki, lieli prieki" koordinatorei Margaritai Ignatjevai un Kaunatas pagasta pārvaldei par transportu!

uz Viedokļi


Mazi dalībnieki, lieli prieki

Foto

Kad domājam par brīvlaiku, katram prātā ienāk kaut kas savs – atpūta, piedzīvojumi, ceļojumi, jauni draugi, skaista daba un vēl daudz kas cits. Bet dažiem brīvlaiks asociējas arī ar mācībām. Protams, ne jau ar mācībām pie skolas sola, bet ar iespēju apgūt kaut ko jaunu priekš sevis. Tieši cītīgi mācoties pavadīja savu vasaru 11 skolēni, kuri pieteicās mācīties draivinga (zirgu pajūgu vadīšanas) mākslai un iesaistījās biedrības Zirgu īpašnieku asociācijas „Latgales rikšotājs” projektā „Mazi dalībnieki, lieli prieki”, kuru biedrība realizēja par saviem līdzekļiem un ar saviem resursiem. Šie jaunie drosminieki bija:

 • Lija Saukāne (Kaunatas v-skola, 3.klase)
 • Peļņa Ērika, Līna Šlapakova, Artis Misāns (Kaunatas v-skola, 4.klase)
 • Agita Arbidāne (Rēznas pamatskola, 4.klase)
 • Tonijs Fernandes, Žanis Kilaitis (Kaunatas v-skola, 5.klase)
 • Anna Elīza Drele (Rēzeknes 1.vidusskola, 5.klase)
 • Evelīna Vasaraja, Anastasija Žuravļova (Rēzeknes 5.vidusskola, 5.klase)
 • Artjoms Jekimovs (Rēzeknes 3.vidusskola, 6.klase)

Tik neparastu, azarta pilnu iespēju apgūt draivinga pamatus, bērniem biedrība Zirgu īpašnieku asociācija „Latgales rikšotājs” piedāvāja ciešā sadarbībā ar z/s „Rudo kumeļu pauguri” un vairāku poniju īpašniekiem, kuri labestīgi nodeva bērnu rīcībā savus, kaut arī mazus, bet nebūt ne rotaļu zirdziņus un viņu aprīkojumu. Vislielāko paldies par to jāpasaka z/s „Selena L” par poniju Joriks un zirgu ratiem, Anatolijam Kozlovam par poniju Zefīrs un zirgu ratiem, Stašuļu ģimenei par poniju Tviks un zirgu aprīkojumu, Laizānu ģimenei par poniju Rondo, un Valentīnai Stenderei - Šteinbergai par poniju Bambuča.

Visu vasaru bērni, zinošās un pacietīgas jaunas treneres Kristīnes Stašules vadībā, mācījās sadraudzēties ar ponijiem, iejūgt tos un arī vadīt pajūgu. Ne vienmēr gāja viegli, jo vispierēdzējošāki šajā kompānija bija poniji, kuri jau bija apmācīti iet pajūgā. Gribas atzīmēt, ka Kristīne, neskatoties uz to, ka pati jau kopš 7 gadu vecuma profesionāli nodarbojas ar zirgu audzēšanu un trenēšanu saimniecībā ”Rudo kumeļu pauguri” un ir ieguvusi lielu līdzdalības pieredzi draivinga un rikšošanas sacensībās Latvijā un ārpus tās, pati ar aizrautību mācījās būt par treneri – mācījās mācīt un gatavot sacensībām citus.

Visu dalībnieku pacietība, mīlestība uz zirgiem un ticība saviem spēkiem vainagojas ar pirmajiem panākumiem un pienāca laiks nodemonstrēt arī citiem savas prasmes. Līdz ar to 2011. g. 04.09. Zirgu īpašnieku asociācija „Latgales rikšotājs” sarīkoja Bērnu draivinga sacensības „Mazi dalībnieki, lieli prieki. Rudens 2011”

Pasākumu atbalstīja:

 • z/s „Rudo kumeļu pauguri” (sacensību vieta, zirgi, zirgu aprīkojums, ieguldītais darbs),
 • Kaunatas pagasta pārvalde (dāvanas dalībniekiem, pīrādziņi, tēja, autobuss skatītājiem),
 • Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālā administrācija (afišas, ielūgumi, dāvanas dalībniekiem),
 • Rēzeknes pilsētas dome (dāvanas dalībniekiem, autobuss skatītājiem)

Par balvām dalībniekiem rūpējas politisko partiju apvienība „Saskaņas Centrs”

Visi dalībnieki veiksmīgi nostartēja un ir pelnījuši uzslavu un atzinību, tomēr sacensībās ir pieņemts izcelt uzvarētājus:

Sacensību kausu izcīnīja Anna Elīza Drele (Rēzeknes 1.vidusskola, 5.klase) ar sava vectēva poniju Zefīru, kurai jau ir liela dalības pieredze draivinga sacensībās. Bet no iesācējiem:

„Zelta” medaļu ieguva - Ērika Peļņa (Kaunatas v-skola, 4.klase) arī ar Zefīru,

„Sudraba” medaļu ieguva - Anastasija Žuravļova (Rēzeknes 5.vidusskola, 5.klase) ar sava vectēva poniju Joriku,

„Bronzas” medaļa tika - Artim Misānam (Kaunatas v-skola, 4.klase) arī ar Joriku.

Pārējie dalībnieki saņēma godam nopelnītus diplomus

Diemžēl divi dalībnieki sacensībās piedalīties nevarēja - Evelīna Vasaraja (saslimšanas dēļ), Žanis Kilaitis (traumas dēļ) – viņu starti vēl priekšā

Starp dalībnieku startiem skatītāji varēja vērot atraktīvus priekšnesumus ar zirgiem, kurus E.Stašules vadībā sagatavoja biedrības jaunieši:

 • Skaisto un cēlo „Amazonu meitu” deju” zirgu mugurā bez segliem izpildīja Kristīne Stašule (zirgs Malboro, īpašniece K.Stašule) un Anna Rogozina (zirgs Balzāms, īpašniece E.Stašule);
 • Straujumu, veiklību un ciešu saprašanos Vesterna elementu šova priekšnesumā nodemonstrēja Iļja Kubarenko ar zirgu Diksons (īpašniece Kitija Nolberga);
 • Muzikālo skeču „Labs bij puika mūsu Jezups” ar īstu artistisku talantu notēloja Kristīne Stašule (zirgs Červoņec īpašniece K.Stašule), Artjoms Jekimovs (ponijs Tviks)

Pēc nopietna un saspringta darba varam droši pateikt: ieceres īstenojas, projektu izdevās realizēt un pasākums izdevās. Paldies visiem!

Ceram, ka iesāktam darbam noteikti būs turpinājums!!!

uz Viedokļi


Pēc sapņu makoņiem zirga mugurā...

Foto

Prieks un lepnums gavilēja manā dvēselē 4. septembrī. „Rudo kumeļu pauguros” atkal skanēja mūzika, smiekli, siltie vārdi un aplausi. Tas nozīmēja, ka iecerētājs piepildījās – notika Latvijā pirmās bērnu draivinga sacensības ar ponijam.

Sapnis īstenot šādas sacensības radās 2009. gadā, kad mūsu meita Kristīne ieguva trešo vietu līdzīgas sacensībās Maskavā. Visu atpakaļ ceļu mūsu domas bija pārņemtas tikai ar sapni sarīkot arī pie mums Rēzeknes rajonā bērnu draivinga sacensības. Taču starp sapni un realitāti stāvēja dzīves problēmas: valstī krīze, virs bez darba, saimniecība knapi savelk galus (mēs nodarbojamies ar zirgiem un lauku tūrismu). Lai Latgales bērni varētu atrauties no pierastiem datormonstriem un ar degunu iegrimt ponija kuplās krēpēs, apskaut silta drauga kaklu, vajadzēja vismaz paša ponija esamību (cena ~ 1000 EUR), nopirkt seglus un citu aprīkojumu (kam mājās ir suns zina, cik maksā ādas siksna), atrast līdzekļus ponija uzturēšanai, ekipāžai, trenera algai, transporta izdevumiem, lai bērni varētu atbraukt pie mums uz stalli! Un daudz, daudz citu, nemazāk svarīgu problēmu... Pēc visiem komercijas līkumiem šīs bija absolūti nepiepildāma iecēre. Nodarbošanās ar poniju – ļoti dārgs prieks.

Es pati esmu uzaugusi provinces pilsētiņa, kur padomju laikos mazo zirdziņu pat nevārēja būt. Tāpēc es „lidoju pretī zvaigznēm” sēžot malkas koka āža mugurā, kuru „baroju”, „dzirdināju” un kuram no vecmāmiņas diegiem pinu iemauktus viņa nedzīvam „purniņam”. Es ļoti to mīlēju. Laikam mans bērnības sapnis bija tik spēcīgs, ka pieaugot es kļuvu par zirgkopības speciālistu, apmācot darbam ar dzīvniekiem arī savus bērnus...

Tagad mūsu īpašumā ir Latgales rikšotāju stallis, kur dzīvo arī viens ponijs. Ģimenes padomē esam nolēmuši noriskēt, piedāvājot bērniem alternatīvu tiem priekiem, kurus viņi gūst no virtuālas pasaules. Ponij-kluba izveidošana savu palīdzību piedāvāja mums mūsu draugi. Trīs ponijus un aprīkojumu bez atlīdzības mums piedāvāja mūsu draugi – mazo zirdziņu īpašnieki. Meita Kristīne apmācīja bērnus pajūgu vadīšanas prasmēm, bet bijušie skolotāji no Kaunatas – Margarita un Vladimirs Ignatjevi nodarbojas ar organizatoriskiem jautājumiem un bērnu transportēšanu uz bezmaksas nodarbībām ar savu auto.

Pēc trim vasaras mēnešiem pēc ponij-kluba dibināšanas, varu apgalvot, ka nodarbības ar poniju pajūgu vadīšanu bērniem ir ļoti interesantas un lietderīgas. Zirgi pieradina bērnus būt atbildīgākiem, rūpējoties par citiem, uzlādē bērnus ar pozitīvu un labestīgu enerģiju, paaugstina viņu pašvērtējuma līmeni. Bet pats galvenais – dāvā mīlestību. Bez tam, nodarbības, kuru laikā treneris vienmēr blakus, ir pietiekami droši, jo treneris jebkurā momentā var pārņemt savās rokās grožus, ja ponijs pēkšņi nobīstas un sāk „nest”.

Ekipāžā bērns jūtas drošāk nekā seglos, tāpēc arī apgūt pajūgu vadīšanu var ātrāk un vieglāk. Sēžoties seglos, bērnam daudz grūtāk atrast kontaktu ar zirgu, jo bez zirga vadīšanas vēl jāseko savam līdzsvaram. Papildus tam bērns var vērot poniju no malas – kā darbojas viņa kājas, muskuļi, vai mazais zirdziņš ir apmierināts, dusmojas vai kaprīzē. Tātad bērni mācās analizēt, kas šādā vecumā bērniem ir ļoti svarīgi.

Pēc novadīta pasākuma gan organizatori, gan lielākā daļa bērnu un skatītāju palika ļoti apmierināti. Kaut gan bija arī vecāki, kuri apvainojas: savu ambīciju varā viņi gribēja saviem bērniem kaut ko vairāk. Taču mums visiem dzīve šajā diena dāvāja tik daudz kā laba! Saulains silts laiks, zirgi bija pat vairāk paklausīgi bērnu rokām nekā treniņos. Sanāca kopā viss – gan mūzika, gan tērpi, gan balvas!

Kas būs tālāk? Lai ponij-klubs eksistētu arī turpmāk, ir vajadzīgi līdzekli, jo ar entuziasmu vien tālu netiksim. Varbūt kādām ir lietderīgi priekšlikumi? Būsim priecīgi tos saņemt.

Kontaktinformācija: mob.: 28745654, e-pasts: Draiving@inbox.lv

uz Viedokļi