Informācija

Ķēves piens

Фото

Ķēves piens. Ķīmiskais sastāvs. Ķēves piens – zilgani balts šķidrums ar izteiktu savelkošu garšu. Sastāvā ir visas uztura komponentes: 100 ml piena satur vidēji 2 g olbaltumvielu, 1,б g tauku, 6,4 g ogļhidrātu, līdz pat 20mg askorbīnskābes 1,013 mg A vitamīna. Pēc savas enerģētiskās vērtības un pienā esošām uzturvielām ķēves piens var konkurēt ar citu mājlopu pienu, kaut gan tā sastāvs ir ievērojami atšķirīgs.

Salīdzinājumā ar govs pienu ķēves piens satur gandrīz vai 2 reizēs mazāk tauku, olbaltumvielu un minerālvielu, bet gandrīz 1,5 reizes vairāk laktozes un kobalta un 2,5 reizēs vairāk vara.

Ķēves pienam ir augsta bioloģiskā vērtība. Ķēves piena tauki un olbaltumvielas viegli uzsūcas. Piena taukiem ir zema kušanas temperatūra 21 – 23 C, tie satur mazāk zemas molekulmasas, bet vairāk piesātināto tauku skābes. Polipiesātināto tauku skābju tajā ir gandrīz vai 10 reizēs vairāk nekā govs pienā. Tauku ķēves pienā ir mazāk nekā govs pienā, bet vērtīgi ir tas, ka ķēves piens ir ļoti bagāts ar linolskābi, linolēnskābi un arahidonskābi, kuras bremzē tuberkulozes baktēriju attīstību, bet govs pienā šīs baktērijas aktīvi vairojas. Pateicoties tauku molekulu maziem izmēriem un zemai kušanas temperatūrai, ķēves piena taukiem ir maiga konsistence un līdz ar to tie viegli uzsūcas zarnu traktā.

Ķēves piena olbaltumvielām ir ļoti labi sabalansēts aminoskābju sastāvs. Tie pieder albumīnu grupas pienam – ķēves piena olbaltumvielas uz 50% sastāv no kazeīna un uz 50% no albumīna, tāpēc rūgšanas procesā veidojas maza blīvuma sabiezējums un veidojas smalkas maigas olbaltumvielas nogulsnes.

Ķēves piena īpatnības nosaka arī tā vitamīnu un minerālu īpatsvars: C vitamīns līdz 135 mg/l; A vitamīns līdz 300 mg/l; E vitamīna – 1000mg/l; B vitamīna – 390 mg/l; B2 vitamīna – 370mg/l u.c. Pēc askorbīnskābes (C vitamīna) daudzuma ķēves piens atrodas pirmajā vieta no mājlopu pienu veidiem. No minerālvielām bez kalcija ķēves piena atrodas arī citi vitāli svarīgi elementi – kālijs, nātrijs, kobalts, varš, cinks, alumīnijs un dzelzs.

uz Informāciju

Фото

Ķēves piens. Ķēves piens salīdzinājumā ar sievietes pienu. Mātes piens ir jaundzimušo bērniņu pamatbarība īpaši pirmo sešu mēnešu vecumā. Šajā vecumā bērna organisms nav fizioloģiski un bioķīmiski nobriedis, tajā skaitā nav droša arī gremošanas trakta fermentu ražojošo orgānu darbība. Mātes pienā atrodas visas bērna attīstībai nepieciešamas uztura komponentes un tāpēc tā sastāvam ir jābūt sabalansētam un atbilstošam konkrētajam bērna vecumam. Piena sastāvs mainās bērna zīdīšanas laikā atbilstoši bērna fizioloģiskām vajadzībām un īpaši bērna pirmo dzīves dienu laikā.

Mātes piena sastāvs atbilst jaundzimušā fizioloģiskām vajadzībām, gremošanas trakta īpatnībām un veicina bērna nepielāgota organisma aizsardzību no ārējas vides agresīviem faktoriem. Šo iemeslu dēl lielāka daļa pediatru uzskata par ļoti nevēlamu mātes piena aizstāšanu ar aizvietotājiem. Tomēr dažādu faktoru dēļ (slimības, nepietiekams uzturs, nelabvēlīga ekoloģija, stress u.c.) sievietēm bieži vien piens pazūd daļēji vai arī pilnībā un aktuāla kļūst zīdaiņu mākslīgas barošanas problēma. Ļoti svarīgi bērnam piemeklēt piena maisījumu, kurš būtu sabalansēts līdzvērtīgi mātes pienam un kompensētu visas bērna fizioloģiskās vajadzības pēc uzturvielām.

Tādos gadījumos cilvēks vienmēr centās aizstāt mātes pienu ar līdzīgu – govs, kazas, ķēves, aitas, kamieļu u.c. mājlopu produktu. Visiem šiem piena veidiem ir dažādas pamata uzturvielu un bioloģiski aktīvo vielu attiecības, kas ir atbilstošas konkrēto dzīvnieku sugas, vecuma un fizioloģiskā stāvokļa īpatnībām.

Sievietes un dažu mājas lopu piena ķīmiskais sastāvs (g/100g)
Autors: A.Pokrovskis

piena veids tauki olbaltumvielas tajā skaitā laktoze kalcijs fosfors enerģētiskā vērtība
kazeīns albumīni un globulīni
sievietes 4,0 1,25 0,5 0,7 6,5 0,03 0,05 65,0
govs 4,5 3,3 2,8 0,5 4,7 0,14 0,2 62,0
ķēves 1,65 2,2 1,23 0,9 6,91 0.09 - 47,2
kazas 4,7÷7,0 3,5÷5,2 3,6 - 4,0 0,15 0,28 155,0

Tabulā apkopotie dati ļauj secināt, ka sievietes piena ķīmiskais sastāvs ļoti atšķīrās no mājlopu piena un konkrēta piena veida bioloģiskā vērtība ir optimāla tieši konkrētas sugas mazuļiem.

Apkopojot mūsdienu zinātnes datus par mātes piena fizikālām un ķīmiskām īpatnībām, ir pieņemts uzskatīt, ka govs vismazāk atšķīrās no sievietes piena. Tomēr govs piens daudz sliktāk uzsūcas bērna gremošanas traktā: sievietes piens lielā daudzumā satur zemas dispersijas vai tā saucamos seruma proteīnus – albumiņus un globulīnus, kuri tiek viegli pārstrādāti bērna kuņģī. Turpretī govs piens satur pārsvarā rupjas dispersijas un grūti sagremojamas olbaltumvielas – kazeīnu.

Sievietes piena taukos lielāko daļu veido bioloģiski vērtīgas polinepiesātinātas tauku skābes. No ogļhidrātiem ievērojams īpatsvars ir laktozei, kura veicina bifidogēno organismu attīstību. kuri savukārt nodrošina jaundzimušā aizsardzību pret zarnu trakta slimībām. Sasniedzot resnas zarnas, laktoze stimulē piena skābes ražošanas procesā iesaistītas baktērijas un tādejādi apspiež nelabvēlīgas mikro floras attīstību. sievietes piens satur arī fermentus (lipāzi), kuri sadala piena taukus.

Pēc olbaltumvielu sastāva un laktozes satura sievietes pienam vistuvākais ir tieši ķēves piens. Ķēves piens pieder pie albumīnu tipa piena grupas. – kazeīnu daļa ir aptuveni 50% no kopēja proteīnu skaita. Sievietes un ķēves piena kazeīns ir viegli šķīstams ūdenī, kas nodrošina tā vieglu uzsūcamību. Savukārt sievietes pienā (0,7g/100g) un ķēves pienā (0,9g/100g) ievērojamā daudzumā esošie albumiņi un globulīni, kuri ir imūnu šūnu nēsātāji un satur ļoti vērtīgu neaizstājamu aminoskābi triptofānu (līdz pat 70%) , kuru nesatur nekādas citas olbaltumvielas. Albumīns un globulīns pieder pie asins plazmas olbaltumvielām.

uz Informāciju

Фото

Ķēves piens. Ārstnieciskās īpašības. Ķēves pienu cilvēki sāka lietot uzturā jau ļoti sen. Ķīnā jau pirms 3000 gadiem to uzskatīja par ārstniecisku un svētu produktu. Hipokrāts (aptuveni 460-377 g. p.m.ē) arī uzskatīja šo dzērienu par ārstniecisku un īpaši plaušu slimību gadījumos. Austrumos ķēves pienu sauca par „zālēm, kuras svētīja Allahs”.

Ķēves pienam piemīt labas uztura un ārstnieciskās īpatnības, augsta bioloģiskā vērtība un sagremojamība. Ķēves pienu var lietot vairāku slimību ārstēšanas procesā, kā sievietes piena aizvietotāju un kā izejvielu bērnu uztura produktu ražošanā.

Ķēves piena ārstnieciskās īpašības izpaužas zīdaiņu akūto kataru un hroniskas caurejas ārstēšanā. Līdzīgi sievietes pienam ķēves piens viegli sagremojams un lielā daudzumā satur polinepiesātinātas tauku skābes, rada noteiktu imunitāti stimulējošo iedarbību (lielā daudzumā satur omega-3 grupas linolēnskābi). Dziedinošo dzērienu rekomendē lietot kuņģa, aknu, zarnu trakta, ādas, imūnsistēmas slimību un čūlu gadījumos. Augsts askorbīnskābes un retinola saturs nosaka ķēves piena labvēlīgu iedarbību uz gremošanas procesiem. Pozitīvi rezultāti ir konstatēti, lietojot ķēves pienu hronisko hepatīta slimību gadījumos. Tātad, ķēves pienam ir sava veida priekšrocības dietoloģijā īpaši čūlu un gastrītu ārstēšanā, jo tas ir vieglāk sagremojams un ārstēšana notiek sekmīgāk, nekā šādu slimnieku uzturā lietojot govs pienu.

Ķēves piena īpatnības nosaka tā vitamīnu un mikroelementu saturs: askorbīnskābes saturs sasniedz pat 13 mg/l Pienā daudz gan ūdenī, gan taukos šķīstošu vitamīnu: A, E, B1, B2, B12, biotīna, panteonskābes u.c. Kā ir zināms:

  • C vitamīns nodrošina organismam profilaktiskās īpatnības, paaugstina organisma pretošanās spēju pret dažādām slimībām;
  • E vitamīns pazemina holesterīna saturu asinīs, tāpēc veicina aterosklerozes profilaksi un ārstēšanu;
  • Ļoti nepieciešams organismam ir A vitamīns – uzlabo nervu sistēmas darbību, bet tā trūkums organismā izraisa parādību, kas ir līdzīga novecošanas procesam;
  • B vitamīni piedalās olbaltumvielu un ogļhidrātu vielmaiņas procesos un veicina nervu sistēmas darbību.

Kopējais minerālvielu saturs ķēves pienā ir divas reizēs mazāks, nekā govs pienā, kalcija un fosfora satura attiecība ir 2:1. Tomēr ķēves pienā atrodami arī citi mikroelementi, kuri pizitīvi ietekmē vielmaiņas procesus, audu apgādi ar skābekli un imunitāti.: kālijs, nātrijs, kobalts, varš, jods, mangāns, cinks, alumīnijs un dzelzs.

Cilvēkiem, kuriem rūp pašu veselība un kuri vēlas atbrīvoties no vecām kaitēm, vairākās valstīs tiek piedāvāts specializēts ārstniecisks ķēves piena lietošanas kurss. Šīs kurss paredz ķēves piena lietošanu ikdienas uzturā. Ja to dzert 10 -30 dienu garumā, tad, īpaši savienojot šo kursu ar svaigu gaisu un kristāli tīru ūdeni, ne tikai notiek organisma attīrīšana, bet arī vispusīga imunitātes nostiprināšana. Visvērtīgākais ir rīta piens – tajā saglabājas visas vērtīgas īpašības, kas nosaka galveno organisma attīrīšanas un ārstēšanas noteikumu. Šajā gadījumā efekts sagaidāms jau pēc 10 dienām.

Ķēves piena, īpaši kā ārstnieciskā uztura produkta, popularitāte pieaug daudzviet. Tā, piemēram, Vācijā cilvēkiem, kuri vēlas uzlabot sava organisma kopējo veselības stāvokli, tiek piedāvāta iespēja iziet ārstnieciskā uztura kursu ar ķēves pienu brīvas dabas apstākļos. Ātri sasaldēto pienu atsaldē istabas temperatūrā un izdzer (ne mazāk, ka 250 ml vienā reizē) noteiktā laikā, vislabāk pusstundu pēc brokastīm. Piena ātra sasaldēšana ļauj saglabāt visus 40 bioloģiskos komponentus un 7 dzīvībai svarīgos vitamīnus. Minimālas kursa ilgums – 30 dienas.

Latvijā tiek izplatīts ārstniecības produkts - Austrijā ražots ķēves piena dražejas, kuras iegūst ķēves pienu izsaldējot līdz -60 celsija grādiem un papildinot ar citiem svarīgiem miroelementiem.

No ķēves piena iegūst kumisu – dzērienu ar lielu spektru diētiskās un ārstnieciski-profilaktiskās iedarbības. Pateicoties plašai ķēves piena komponentu daudzveidībai – olbaltumvielām, taukiem, ogļhidrātiem, vitamīniem, mikroelementiem, fermentiem, hormoniem u.c. – kumisam ir liels pieprasījums.

uz Informāciju

Фото

Ķēves piens. Kumiss. Ķēves piens salīdzinājumā ar govs pienu satur 1,5 reizēs vairāk piena cukura, tāpēc tam ir salda savelkoša garša un labvēlīgi apstākļi sarūgšanai un pārtapšanai par kumisu. Rūgšanas procesā pienā veidojas B un c grupas vitamīni, notiek alkohola un ogļskābes veidošanas, pateicoties kam dzēriens kļūst putojošs. Alkohola saturs kumisā nav liels- 2,5%, bet kopā ar ogļskābi tas uzlabo kuņģa dziedzeru darbību, kas savukārt pozitīvi ietekmē gremošanas procesu.

Līdzīgi kā citos piena produktos, kumisā notiek pilnā vai daļēja olbaltumvielu sadalīšana, tas nozīmē, ka kumisā olbaltumvielas atrodas izšķīdušā vai pus izšķīdušā stāvoklī. Nesadalošas olbaltumvielas produktā ir smalku pārslu veidā.

Piena skābes baktēriju īpatnības tiek novērotas kumisā izdaloties antibiotiskām vielām, kuras stimulē organisma bioloģiskus procesus, paaugstina organisma vitālo tonusu un imunitāti pret dažāda veida infekcijām. Nokļūstot gremošanas traktā, pienskābes baktērijas iznīcina dažādu pūšanas un patogēno baktēriju darbību, aizkave indīgo vielu veidošanu, kuras spēj izsaukt organisma pašsaindēšanos.

Pēdējā laikā ļoti populāra kļūst terapija, kas savieno kumisa lietošanas ārstēšanas metodi ar klimata (ārējo un laika apstākļu) terapiju. Kumisa lietošanu ārstnieciskos nolūkos izmanto plaušu tuberkulozes (izņemot smagas formas), mazasinības gadījumos, kā arī ārstējot kuņģa slimības, kuras izraisa kuņģa sulas nepietiekamība. Ārstniecība ar kumisu parasti notiek specializētās klīnikās, kuras atrodas stepju un meža stepju zonās, kā arī tuberkulozes dispanseros.

uz Informāciju